KFS – trudne pytania i proste odpowiedzi!

KFS – trudne pytania i proste odpowiedzi!

Wielu z Was zapewne słyszało o Krajowym Funduszu Szkoleniowym, ale niekoniecznie wie jak się ubiegać o dofinansowanie i jakie kryteria są brane pod uwagę. W dobie chatu GPT wszystkie nasze pytania i odpowiedzi mamy na wyciągnięcie ręki dostępne w internecie, ale postanowiłam dla Was zgłębić ten temat i stworzyłam zestawienie najczęściej zadawanych pytań dotyczących KFS, wraz z odpowiedziami oczywiście! ????

  • Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?

KFS to środki przeznaczone na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Co roku środki z KFS trafiają do urzędów pracy, a następnie do pracodawców.

  • Kto może się ubiegać o dofinansowania?

Pracodawca, jeśli zatrudnia minimum 1 osobę na umowę o pracę, wymiar etatu nie ma dla Urzędu większego znaczenia ( możesz zatrudniać pracownika na ⅛, ½ czy ¼ etatu). Możesz również prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, ale pod warunkiem, że zatrudniasz kogoś na umowę o pracę! Ważne jest również, że nie zalegasz z wypłatą wynagrodzeń i składek ZUS za swoich pracowników. We wniosku uwzględniamy takie osoby jak: kucharz, pomoc kuchenna, szef kuchni, pomocnik kucharza, kelner, barman, manager, pracownik obsługi kelnerskiej itp.

  • Kogo nie uwzględniamy we wniosku?

Wszystkie osoby współpracujące, tj.: małżonek, dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy lub ojczyma, którzy pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują na podstawie umowy o pracę czy też pomagają nieodpłatnie przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Osoby przebywające na urlopie macierzyńskim /rodzicielskim /ojcowskim /wychowawczym lub urlopie bezpłatnym. Członkowie Zarządu w spółkach prawa handlowego z wyjątkiem sytuacji, gdy są zatrudnione na umowę o pracę w spółce. Nie możemy również uwzględnić we wniosku księgowej, kadrowej, pracownika technicznego, kierowcy, sprzątaczki, działu marketingu (ani nikt kto nie jest ściśle powiązany z kuchnią i salą)

  • Jakie dokumenty i informacje musi przedstawić pracodawca w celu ubiegania się o wsparcie finansowe?

Pracownik ujęty we wniosku musi mieć umowę dłuższą niż do 31.05.2024 r. Jeśli jego umowa kończy się wcześniej – należy wydłużyć. Urząd nie sfinansuje szkolenia osobie, której kończy się umowa przed terminem realizacji szkolenia.

  • Jaka jest procedura składania wniosku i jak długo trwa proces rozpatrywania wniosków?

Procedura jest prostsza niż Ci się wydaje!

Zgłaszasz się do nas z informacją w jakim powiecie znajduje się Twoja Restauracja, a my wysyłamy Ci tabelę do wypełnienie najważniejszych informacji o Was. Monitorujemy na bieżąco terminy w Urzędach – dostaniesz od nas SMS w dniu naboru, tak aby nie przegapić daty złożenia wniosku. Dostarczasz go w zamkniętej kopercie z pieczątką pracodawcy z dopiskiem „KFS” wrzucając do skrzynki podawczej tylko w dniu naboru i w godzinach pracy Urzędu. Urząd może się z Tobą kontaktować i zapewne tak będzie – potrzebuje dodatkowego załącznika czy uzupełnienia wniosku? – wystarczy, że odeślesz nam skan dokumentu z informacją, a my zajmiemy się całą resztą. ????

Urząd ma w teorii 30 dni na rozpatrzenie wniosku, ale z doświadczenia wiemy, że w praktyce trwa to 60 dni. Pamiętajcie, że kwota wniosku może zostać wykorzystana jedynie na szkolenia, nie na transport czy noclegi dla pracowników. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Urząd wyśle pieniądze bezpośrednio do Ciebie, dopiero wtedy rozliczacie się z nami. Na koniec przygotowujemy już ostatnią partię dokumentów, która kończy formalności w Urzędzie.

Przeczytaj również: