Kelnerzy jako ambasadorzy marki restauracji – rola w budowaniu reputacji

Rola kelnera w kreowaniu pozytywnego wizerunku restauracji

Obsługa kelnerska jest kluczowym elementem, który wpływa na wizerunek lokalu gastronomicznego. Kiedy odwiedzamy restaurację, oczekujemy nie tylko smacznych potraw, ale również profesjonalnej i przyjaznej obsługi. Choć wielu upatruje w kucharzach prawdziwych bohaterów naszych talerzy, to jednak właśnie kelnerzy odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu niezapomnianego doznania kulinarnej przygody.

Pierwsze wrażenie możemy stworzyć tylko raz. Kelner jest pierwszą osobą, z którą się spotykamy po wejściu do lokalu. Przyjemne i uprzejme przywitanie, uśmiech oraz chęć pomocy są elementami, które sprawiają, że czujemy się komfortowo i mile widziani. To one mają wpływ na nasze pierwsze wrażenie i pozytywną opinię o danym miejscu.

Dobry kelner powinien być dobrze zorientowany w menu oraz potrafić doradzić gościom przy wyborze potraw. Znajomość składników, umiejętność płynnego odpowiadania na pytania gości i udzielenie porad, wskazuje na profesjonalizm kelnera i podnosi jakość obsługi w lokalu.

Kolejnym istotnym aspektem jest czas oczekiwania na zamówienie. Oczywiście, nie oczekujemy, że jedzenie zostanie podane błyskawicznie, zwłaszcza jeśli jest to restauracja z wysokimi standardami kulinarnymi. Jednak, długie oczekiwanie na jedzenie może zniechęcić gości i wpływać negatywnie na wizerunek lokalu. Dobry kelner potrafi zarządzać czasem oczekiwania, informować o ewentualnych opóźnieniach i zapewnić ich, że zostaną obsłużeni tak szybko, jak to możliwe.

Obsługa kelnera powinna również być elastyczna i dostosowywać się do indywidualnych potrzeb naszych gości. Jeśli ktoś ma alergię pokarmową czy specjalne preferencje żywieniowe, kelner powinien potrafić odpowiednio zareagować, zaoferować alternatywne opcje i udzielić wszelkich informacji dotyczących potraw. Dobry kelner powinien znać kartę dań, mieć informację o najważniejszych alergenach oraz umiejętnie odpowiadać na pytania Gości.

Najważniejsze jest również zachowanie i zadbanie o detale. Dobry kelner jest uprzejmy, kulturalny i dyskretny. Powinien unikać rozmów prywatnych w czasie obsługi czy głośnego zachowywania się przy stolikach. Gościom zależy na komforcie i spokoju, dlatego kelner powinien sprawić, że będą czuć się swobodnie i docenieni.

Wreszcie, warto pamiętać, że obsługa jest jednym z podstawowych czynników, które wpływają na decyzję o ponownej wizycie w lokalu. Jeśli zostaniemy obsłużeni profesjonalnie i mile, istnieje większa szansa, że wrócimy ponownie z rodziną czy przyjaciółmi. Pozostawienie po sobie pozytywnego wrażenia sprawia, że restauracja zyskuje na reputacji, a zadowoleni goście będą rekomendować to miejsce innym.

Podsumowując, kelner to nie osoba, która podaje jedzenie i napoje z punktu A do punktu B, ale przede wszystkim, przedstawiciel danego miejsca, odpowiedzialny za zapewnienie odpowiedniej atmosfery i obsługę oraz bardzo dobry sprzedawca. Profesjonalizm, spostrzegawczość, szybkość i elastyczność to cechy, które doceniają wszyscy goście. Lokal, który dba o wysoką jakość obsługi, ma większe szanse na sukces i utrzymanie swojej renomy wśród konkurencji.

 

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? 

Zapraszamy na szkolenie! 

Przeczytaj również: