02 lis

Inwentaryzacja

Jak poznać wartość surowców netto?

Słowo klucz – inwentaryzacja.

Jednak zanim rozwinę to pojęcie nieco bardziej, chciałabym przedstawić kilka podstawowych zasad dokonywania inwentaryzacji.

  1. Zrób to rzetelnie. Wagi ani objętości nie można określić „na oko”.
  2. Odpowiednio dobierz jednostki, takie w jakich kupujesz dane produkty.
  3. Inwentaryzację powinny dokonywać osoby, które nie mają odpowiedzialności za przedmiot spisu. Dlaczego? Bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że dla własnego bezpieczeństwa napiszą wartość, którą powinny mieć, a nie ile faktycznie mają na stanie produktu.
  4. Zawieś dostawy na czas spisu. Co oznacza, że dopóki nie skończysz dokonywać spisu w lodówce/ chłodni czy magazynie nie powinieneś wnosić do niej dostawy, aby nie uwzględnić towaru z przyszłego miesiąca.
  5. Spisujący nie powinien mieć wglądu w stan magazynowy (jeśli takowy posiadasz w systemie). Dlatego, że ułatwia to spisywanie surowców „na oko”.

Remanent (czyli nasza inwentaryzacja) dzieli się na dwie podstawowe grupy.

Pierwsza to inwentaryzacja ilościowa – czyli spis produktów z uwzględnieniem ilości jaką mamy na stanie.

Nas zaś interesuje jej siostra czyli inwentaryzacja wartościowa. To nic innego jak spis ilościowy produktów z uwzględnieniem ceny zakupu netto, do tego zsumowany.

Przedstawia to ta tabelka. W pierwszej kolumnie wypisujemy produkty jakie używamy do produkcji (warto dla ułatwienia pogrupować je kategoriami np. owoce, warzywa, nabiał, mięso, ryby). Kolumna obok, zawiera pojemność lub wagę produktu. Trzecia kolumna to jednostka miary w jakiej kupujemy dany surowiec (kilogramy, sztuki, litry). W trzeciej kolumnie wpisujemy średnią cenę zakupu netto z danego miesiąca (jeśli prowadzicie gospodarkę magazynową średnią cenę wyciągniecie z systemu, jeśli nie prowadzicie magazynów rozwiązanie przedstawię w następnym rozdziale). Czwarta kolumna to wartość jaką ma magazynowany przez nas produkt (cena zakupu netto x ilość jaką mamy na stanie = wartość netto tego surowca. Aby otrzymać wartość końcową naszego remanentu wszystkie wartości musimy do siebie dodać. W ten sposób otrzymujemy informację ile naszych pieniędzy przechowujemy w magazynach w postaci produktów.

Właśnie ta wartość rozpoczyna nasze obliczenia i jednocześnie je zamyka.

Pozdrawiam

Edyta Okroj

Chcesz dowiedzieć się więcej? 

Zapraszamy na szkolenie!